یادداشت‌های بازاریابی

به روایت عرفان لطفی

Search
Close this search box.

به روایت عرفان لطفی

زن در حال کار با یک موبایل

طراحی موبایل فرست یا اول موبایل چیست؟

اهمیت استفاده از وبسایت‌ها در گوشی‌های تلفن‌همراه به قدری زیاد شده است که موضوعی به اسم اول موبایل جای خود را در طراحی باز کرده است. به این جهت که اکثرا کاربران فقط از موبایل برای بررسی سایت ‌ها استفاده می‌کنند.
آنچه در ادامه می‌خوانید

در سال‌های قبل از اختراع‌های موبایل‌های هوشمند همیشه طراحی سایت از نسخه وب شروع می‌شود. پس از سال‌ها با گسترش استفاده از موبایل‌های هوشمند مردم ترجیح دادند که از سایت‌ها را با استفاده از موبایل‌هایشان مرور کنند. مهندسان نیز سعی کردند طراحی را به سمتی ببرند که سایت چه در موبایل چه در کامپیوتر کارکرد و کاربردپذیری مناسبی داشته باشد. اما بعد از مدتی برخی از سایت‌ها مشاهده کردند که حجم بیشتر بازدیدکنندگانشان فقط با گوشی از سایت بازدید کرده‌اند. از این رو یک متد جدید طراحی به نام موبایل فرست یا اول موبایل ایجاد شد.

طراحی Mobile First یعنی طراحی وب سایت اول روی نسخه موبایل متمرکز می‌شود سپس با استفاده از نسخه موبایل نسخه دسکتاپ طراحی می‌شود. در این حالت سایت برای نسخه موبایل بهینه سازی شده است. در این روش طراحی، هدف این است که تجربه کاربری بهتری برای کاربران موبایل فراهم شود.

تاریخچه موبایل فرست دیزاین

این رویکرد اولین بار توسط لوک وِبربوسکی (Luke Wroblewski) در سال ۲۰۱۰ معرفی شد. او به این نتیجه رسید که با افزایش استفاده از دستگاه‌های موبایل، لازم است طراحی وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها به گونه‌ای باشد که ابتدا تجربه کاربری موبایل را بهینه کند. با گذشت زمان و افزایش روزافزون کاربران موبایل، این روش به یک استاندارد در طراحی وب و تجربه کاربری تبدیل شد.

چرا استفاده از موبایل-فرست دیزاین ضروری شد

    • افزایش استفاده از موبایل: تعداد کاربران موبایل به طور مداوم در حال افزایش است و بسیاری از کاربران تنها از طریق موبایل به اینترنت دسترسی دارند.

    • تجربه کاربری بهتر: طراحی بهینه برای موبایل باعث می‌شود کاربران تجربه بهتری داشته باشند و راحت‌تر بتوانند با وب‌سایت یا برنامه تعامل کنند.

    • رتبه‌بندی در موتورهای جستجو: گوگل و سایر موتورهای جستجو به وب‌سایت‌هایی که برای موبایل بهینه شده‌اند، امتیاز بالاتری می‌دهند.

اهمیت طراحی Mobile First

طراحی موبایل اول از مزایای بسیاری برخوردار است. در زیر به برخی از مزایای آن اشاره شده است:

برای کاربران موبایل بهبود تجربه کاربری

با توجه به روند رو به رشد استفاده از دستگاه‌های موبایل برای دسترسی به اینترنت، طراحی Mobile First از اهمیت بسیاری برخوردار است. با توجه به این که تعداد کاربران موبایل در حال افزایش است، طراحی وب سایت با استفاده از پدیده Mobile First به منظور بهبود تجربه کاربری برای آنان بسیار مهم است.

تجربه کاربری بهتر برای دستگاه‌های دسکتاپ

طراحی با توجه به Mobile First معمولاً شامل استفاده از طراحی های ساده و کم حجم می شود که در نتیجه سرعت لود صفحات بالا می‌رود و این به دستگاه‌های دیگر نیز کمک می کند تا بهینه تر کار کنند.

بهبود موتورهای جستجو

طراحی با توجه به Mobile First، سبب بهبود بهینه سازی برای موتورهای جستجو می شود. اگر وب سایت شما برای دیدار در دستگاه‌های موبایل بهینه سازی شده باشد، موتورهای جستجو به راحتی می‌توانند آن را پیدا کنند. و به کاربران موبایل نشان دهند. از طرفی می‌توانید از فناوری AMP بهره بگیرید و صفحات محتوایی سایت خود را به حجم بسیار کمتری مختص گوگل طراحی کنید. با این کار می‌توانید ورودی‌های سایت خود را به طرز چشم‌گیری افزایش دهید.

کاهش نرخ خروج کاربر

طراحی Mobile First به کاهش نرخ خروج کاربران کمک می کند. طراحی وب سایت با توجه به ابعاد دستگاه‌های موبایل بسیار ساده باشد و در نتیجه کاربران موبایل به راحتی به صفحات سایت شما دسترسی خواهند داشت و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نکات مهم در طراحی Mobile First

۱. اهمیت طراحی Responsive:

استفاده از طراحی Responsive و بهینه سازی وب سایت برای انواع دستگاه‌ها باعث می شود که وب سایت شما برای تمام دستگاه ها به کاربردی بالاتری دسترسی داشته باشد.

۲. استفاده از Images و قاب‌های سبک:

برای بهینه کردن تجربه کاربری در دستگاه‌های موبایل می بایست از قاب‌های سبک و تصاویری باکیفیت بالا استفاده کنیم.

۳. طراحی ساده:

باید به این نکته توجه داشت که در طراحی Mobile First نیاز به طراحی ساده و کاربرپسند داریم زیرا در دستگاه های موبایل کاربران به جستجوی اطلاعات با سرعت و سادگی بیشتری نیاز دارند.

نظم و تنظیم:

در طراحی Mobile First ، تنظیم صفحات و استفاده از فضاهای خالی موثر واقع شده و می‌تواند کمک شایانی به دستیابی به تجربه کاربری بهتر همراه با بهینه سازی موتورهای جستجو گردد.

نتیجه

طراحی Mobile First به طراحان وب سایت کمک می کند تا برای دستگاه های موبایل و بعد از آن برای دستگاه های دیگر، وب سایت هایی بهینه شده را برای کاربران خود ایجاد کنند. با این روش طراحی، تجربه کاربری بهتری در دستگاه های موبایل و دیگر دستگاه ها ارائه خواهد شد و به دستیابی به این هدف از اهمیت بسیاری برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید