یادداشت‌های بازاریابی

طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

یکی از روزهای تابستان بود که یکی از آشنایانم که مدت‌ها بود از او خبر خاصی نداشتم با من تماس گرفت و گفت به شرکت جدید رفته است که می‌خواسته‌اند بخش بازاریابی و فروش دیجیتال خود را راه‌اندازی کنند. او گفت که بعد از صحبت با آن‌ها فهمیده که من می‌توانم به آن‌ها کمک کنم. قصه ما از همین جا شروع شد.

جلسه اولی که به دفتر آن شرکت رفتم از زیبایی آن دهانم باز مانده بود. اتاق‌های به هم مرتبط و بزرگ و افرادی که مثل چرخ‌دنده‌های یک ماشین بزرگ در حال کار بودند. تجارت موفقی بود که سال‌های سال فعالیت می‌کرد و امروزه با تغییرات بزرگ در زمینه‌های کاری آن‌ها مجبور شده بودند که سیاست‌های کاری خود را تغییر دهند و به سمت دیجیتال مارکتینگ بروند.

از طرف این شرکت امیر -که بعدها خیلی بیشتر با او آشنا شدم- به عنوان مدیر این فرآیند تحول دیجیتال شده بود.

در صبحت‌های اولیه که با هم داشتیم دیدم که کارهای زیادی کرده اند. مثلا قبل از من با یک مشاور کسب و کار جلسه ‌هایی داشته‌اند و یک طرح کسب و کاری نوشته‌اند. اما یک مشکل اصلی وجود داشت.

هیچ برنامه مشخصی در ذهن نداشتند. برای مثال در حال طراحی یک سایت بودند برای فروش محصولات به صورت خرد و یک سایت دیگر برای فروش محصولات به صورت عمده. یا در حال پیدا کردن یک اسم بودند و خیلی از کارها به دلیل اینکه اسم پیدا نشده بود عقب می‌ماند. وقتی به آن‌ها توضیح دادم که برنامه برندینگ برای آخرین مراحل رشد یک کسب‌وکار است جوری من را نگاه می‌کردند که فکر می‌کردم خیلی احمق هستم. یا وقتی گفتم ما نیاز به دیجیتال مارکتینگ داریم نه صفحه اینستاگرام همه خندیدند و گفتند همه رقیبان در اینستاگرام می‌فروشند.

اما من مشکل را می‌دانستم یک برنامه بازاریابی مرحله به مرحله نیاز داشتیم.

قرارمان شد هر هفته یک جلسه چند ساعته با حضور اعضا داشته باشیم تا مرحله به مرحله کار را پیش ببریم و در جلسه اول توضیح دادم که مراحلی که مد نظر من هست چیست.

برنامه جلسات مشاوره ما تا چند ماه بعد

به امیر گفتم ما و شرکت ما دارد وارد یک جنگ واقعی می‌شود، جنگی برای کسب درآمد از روش‌های دیجیتال.

از امیر خواستم که سه مرحله را در ذهن داشته باشد. تمام کاری که ما می‌خواهیم در چند ماه آینده آن را انجام بدهیم در سه مرحله کلی خلاصه می‌شود.

۱- تشکیل قوا و برنامه‌ریزی میدان جنگ

۲- حمله و جمع کردن غنایم

۳- حکومت بر سرزمین‌های بدست آمده

خیلی فکر می‌کنند اگر در سایت فروش داشتند یا یک فالوئر اینستاگرام از آنها سفارش داد کار تمام شده است. ولی از یاد می‌برند باید به سرزمین‌های بدست آمده حکومت کرد